menu

שירותי קצין בטיחות בתעבורה - לופו ניהול ציי רכב

פירוט תפקידי קצין הבטיחות בתעבורה ותרומתו לארגון. ושירותי קצין בטיחות בתעבורה

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 2019-10-04 00:00:00


שירותי קצין בטיחות בתעבורה לניהול ציי רכב 

 קצין בטיחות בתעבורה הינו מקצוע ייחודי אשר נועד על ידי משרד התחבורה של מדינת ישראל לסייע במלחמה נגד תאונות הדרכים.

שירותי קצין בטיחות בתעבורה

הדרך המקובלת כיום על מרבית בעלי ציי הרכב הנה התקשרות עם חברה המספקת שירותי קצין בטיחות בתעבורה אשר מאפשרת לבעלי החברה להסיר מעל עצמם את עול ניהולו של צי הרכב ובכך להפנות את זמנם לניהול משאבי היצור של החברה. חברה המתמחה בשירותי קצין בטיחות בתעבורה מסוגלת לספק לכל צי רכב את הכיסוי והפתרונות הטובים ביותר לכל התחומים הנושקים לצי הרכב. החל בתוכניות הצטיידת ורכש וכלה במדיניות תחזוקה והדרכות.

לימודי קציני בטיחות בתעבורה ניתן למי שעומד בקריטריונים רלוונטיים כגון: סוג 2 במכונאות רכב, רשיון C1, אזרחות ושעבר מבחני מיון ייעודיים ללימודי קצין בטיחות בתעבורה. הלימודים משלבים בין רקע טכני במכונאות רכב ובין לימודי מנהלה כגון: תקנות תעבורה וחוקים, חקר תאונות דרכים, הנדסת תנועה ועד עזרה ראשונה ומערכות מחשוב.

פיקוח של קצין בטיחות בתעבורה מחויב בכל חברה בה צי הרכבים מגיע לכמות הקבוע בחוק לפי הטבלה הנ"ל:

 

סוגי רכבים

מספר כלים

(א)

רכב נוסעים פרטי, רכב עבודה או רכב מסחרי שמשקלו הכולל עד 3,500 ק"ג

40

(ב)

אוטובוס, מונית, רכב מסחרי או רכב עבודה שמשקלם הכולל המותר עולה על 3,500

20

(ג)

חלקם מהסוג שבפסקה (א) וחלקם מהסוג שבפסקה (ב) או סוג אחר

20

 

התפקידים העיקריים של קצין הבטיחות בתעבורה הינם לפקח על נהגי ונוהגי רכבי החברה הכולל מעקב אחר רישיונות הנהיגה שלהם ושל מורשי הנהיגה ברכבם, לנהל כרטסת לנהג ולנוהג, לוודא כי מבחינה בריאותית הינם עומדים בדרישות החוק המאפשר להם להחזיק ברשיון נהיגה ולעשות שימוש ברכב, להדריך את משתמשי הרכבים על אופן הפעלת הרכב והמערכות שבו, העברת נהלים בדבר השימוש ברכב החברה והחתמתם על כל הניירת הרלוונטית, ביצוע הסבות לעבירות תנועה על שם הנהג בעת האירוע, לפקח על כך שברכבי החברה המשתמשים ברכב ישמרו על חוקי התנועה ודיני התעבורה ושהיו בקיאים בהפעלת הרכב ומערכותיו.

הדרכות מקצועיות בתחום הבטיחות בתעבורה לרובכם נשמע כמו אולם סגור עם מרצה שמדבר שעה, כמה פיהוקים ויאללה חוזרים לעבודה. אך כאשר הנהלה של חברה מחליטה לקחת את המלחמה בתאונות הדרכים במלוא המרץ על מנת לשמור על עובדי החברה ובני משפחתם ניתן לעשות קסמים. קצין הבטיחות מארגן ימי הדרכה בשילוב יום כיף, לדוגמה: מחלקים את עובדי החברה לקבוצות, מפנים להם חצי יום ביומן ושולחים אותם לחברת הדרכות נהיגה חיצונית עם רכבם האישי, בימי הדרכה אלו לומד מחזיק הרכב נושאים עיוניים ואז יוצא לתרגל עם מדריך ברכב, במגרש סטרילי "מניעת כניסה לסכנות בכביש והיחלצות במקרה שנכנס למצב דרסטי" , ההדרכה הזו כוללת בלימות חרום (עם ABS) על משטחים שונים ושליטה על רכבך האישי תוך כדי בלימה/ בריחה/ סחרור. נהגים שחשבו שהם מכירים את המערכות ברכבם נדהמו לגלות כמה שהחוויה משפרת את ההבנה שלהם בנושאי הנהיגה הבטוחה ושזה כיף לא נורמלי.

בתחום צי הרכבים האחריות של קצין הבטיחות בתעבורה הינו על כלל כלי הרכב הרשומים על שם או שבשליטת החברה ולדאוג שהכלים יהיו במצב בטיחותי ותקין לשימוש. הפיקח של קצין הבטיחות בין היתר כולל ניהול כרטסת רכב לכל כלי ובו צילומי רישיונות, ביטוחים, הזמנות תיקון, אישורי מוסך, ביקורות בטיחות וכל מידע רלוונטי של הטיפול ברכב. כמו כן, יש עליו לעקוב אחרי תאריכי תוקף של מבחני הרישוי, בדיקות המהנדס, תאריכי התוקף של הביטוחים וכיוצא בזה. העבודה כוללת בדיקה ובקרה על  השימוש ברכבים, לדאוג שברכבים מבוצעים טיפולים ותיקונים על פי הוראות היצרן ו/או על פי המלצות קצין הבטיחות בתעבורה, לאבחן תקלות ולבצע דיאגנוסטיקה ראשונית לבעיות חריגות ברכב, לאשר את השימוש ברכבים לאחר ביצוע התיקונים ו/או הבדיקות הנחוצות ולהבטיח כי הרכב תקין לנסיעה.

קצין הבטיחות בתעבורה הינו הגורם המקצועי המוסמך להמליץ לבעל החברה על ענייני בטיחות בתעבורה החל מנהג מסוכן המועסק על ידי החברה, המלצות בנושא בחירת רכבי החברה, המלצות בטיחותיות בשטח המפעל (למשל חניונים לא מוארים, פינות בהם יש להתקין מראות, התקנת פסי האטה וכו`)  ולהאיר על הסכנות העלולות להיגמר בנזק לרכוש במקרה הטוב ופגיעה בגוף ובנפש במקרה הגרוע.

חלק נוסף מתפקידו של קצין הבטיחות בתעבורה הינו לנהל את תלונות הנהיגה שמגיעות בעקבות המדבקות שיש מחלקו האחורי של הרכב "איך אני נוהג?" (נוהל 6 של משרד התחבורה), ניהול מעקב על התלונות וטיפול מול נוהג הרכב, הנהלת החברה, משרד התחבורה והגשת ממצאים לגורמים הרלוונטיים.

קצין בטיחות בתעבורה מביא איתו מעבר לתפקידו המחייב ערך מוסף לארגון החל מחיסכון כספי הנובע מהוצאות מיותרות בתפעול צי הרכבים, ימי מחלה של עובדים עקב תאונות דרכים וחיובים של ספקים שלא ניתן לבדוק על ידי אדם לא מקצועי ועד סגירת חוזי שירות עם מוסכים, חידוד נושאים תפעוליים רלוונטיים בעת חתימת חוזה ארוך טווח עם ספק ושיפור חוזים באופן יזום על ידי קצין הבטיחות בתעבורה.

צי הרכבים של ארגון לרוב הינו אחד המשאבים היקרים ביותר, לתת לאדם מקצועי לנהל את צי הרכב מבטיח לעובד חיסכון בבזבוז זמן, שירות זריז ויעיל. לחברה חיסכון כספי, ניהול היסטוריה ותכנון עתידי.

בניהול ציי רכב מומלץ השימוש בתוכנה ייעודית. התוכנה הינה כלי המשרת את כלל מחלקות החברה וביניהם מחלקות הכספים, התפעול וכוח האדם. התוכנה מייעלת מהלכים החל ממעקב על ידי התראות של פגי תוקף של רישיונות נהיגה, רישיונות רכב, ביטוחים, בדיקות מהנדס, זמני טיפול וסיומי תקופת חכירה. בתוכנה המתוחזקת כראוי ניתן להפיק דוחות ולפיהם לבצע חלוקת הוצאות לפי מחלקות ותכנון שנת כספים עתידית. לקצין הבטיחות התוכנה מראה בצורה ברורה חריגות בהוצאות, תלונות, עבירות ותיקונים.

קבלת שירות מקצין רכב הינו הזכות שבחובה וביחד עם החברה בונים תוכנית עבודה המבטיחה ניהול נכון של צי הרכב, שליטה על ההוצאות הכרוכות בתחזוקת הצי, בונים הסכמים עם ספקי דלק, שטיפה, צמיגים, דיבוריות, מנהלים את מנויי כבישי האגרה ומחפשים פתרונות לכל בעיה הקשורה לצי הרכבים של החברה.

לקצין בטיחות בתעבורה בארגון מלאכה רבה המשתנה לפי הזמנים והצרכים. כששואלים אותי בארגונים "למה יש צורך במנהל צי רכב?" כשאצלם מנהלים את צי הרכבים על אקסל ללא התערבות של גורם מקצועי.... לאחר חצי שנה של קבלת שירות מבינים לבד כמה נושאים הוזנחו, כמה כספים נזרקו, כמה לקוחות לא קיבלו את השירות המגיע להם על פי החוזה וכמה נוח לפנות לאדם שלבה של העסקתו הינו לנהל צי רכב. אמרו לי פעם משפט "שהנגר ינגר, ושהנגן-ינגן". כמו שלא יעלה על הדעת לבקש מאדם לא מקצועי לטפל בריאת החשבון או הכנת המשכורות לעובדים כך צריך להתנהל עם ציי רכב.

חברות הנהנות היום משירותי  שירותי קצין בטיחות בתעבורה ניהול ציי רכב אשר בעבר לא ראו בכך צורך מבינים כמה שהצורך היה קיים תמיד. לקוחות שמבינים זאת ואף מגייסים קצין רכב לפקח על צי הרכב שלהם עוד לפני שמגיעים לכמות בה החוק דורש זאת. כיום ניתן במיקור חוץ לקבל שירותי ניהול נכון של צי הרכבים של החברה לפי גודל הצי, כשצי הרכב גדל הפעילות גדלה וכשצי הרכב קטן הפעילות קטנה.

לופו`ס שירותי ציי רכב

חזור למאמרים

שירות בניית קישורים

פרסום בניית מיניסייט
אולי יעניין אותך משהו מהרשימה:

מאמרים נוספים בקטגוריה רכב ותחבורה

כיצד לשמור על צבע הרכב?

לפני שנסקור דרכים לשמירת צבע הרכב כדאי שנבין מה מזיק לצבע הרכב שלנו.

ניקוי חול - הכנה לצביעה

ניקוי חול בלחץ אוויר הוא אחד התהליכים המקובלים ביותר לצורך הכנה לתהליכי צביעה.

חובת העסקת קצין בטיחות בתעבורה וסמכויותיו

העסקת קצין בטיחות בתעבורה הינה חובה אשר מעוגנת בתקנות התעבורה.

האם מותר לנהוג ברכב בתשעה באב?

נתחיל מהסוף! התשובה היא כן! מותר לנהוג ברכב בתשעה באב ומותר לעשות בו כל מלאכה שעושים בשאר ימות החול.

שירותי קצין בטיחות בתעבורה - לופו ניהול ציי רכב

פירוט תפקידי קצין הבטיחות בתעבורה ותרומתו לארגון. ושירותי קצין בטיחות בתעבורה

סוגי הרכבים החשמליים וההבדלים הבולטים ביניהם

על מנת לשמור על ניטרליות מירבית איננו מציינים ו/או מדגימים סוגי רכבים חשמליים לפי היצרן, נתח השוק וג...
מאמרים אחרונים more
כרטיסי עסק חדשים more
עודכנו לאחרונה more
המלצות אחרונות more
עסקים מפרסמים מודעות דרושים בפרוסייטס more
קטגוריות פופולאריות more
עוד בפרוסייטס more