menu תפריט קטגוריות

גורמי תאונות של משאית מנוף

מה בין תאונות דרכים ותאונות עבודה של משאיות מנוף

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 17/09/2020


האם נזקי גוף בתאונה של משאית מנוף נחשבים לנזקי תאונת דרכים?

גורמי תאונות של משאית מנוף יכולים להתחלק לשני סוגים עיקריים. החלוקה המיידית הברורה ביותר היא בין תאונה במצב שבו נעשה שימוש במנוף ואז התאונה היא תאונת עבודה. לבין תאונה המתרחשת כאשר לא נעשה שימוש במנוף ואז התאונה היא תאונת דרכים.

על פניו נראית חלוקה זאת הגיונית ביותר בשל היות משאית המנוף בו זמנית רכב ממונע וכן מכונת עבודה.
גורמי תאונות שמקורן בהפעלת מנוף המשאית

ראוי לציין כי תאונות אלה כולן מתרחשות בעת עבודה עם המנוף עצמו. ויכולות להיות תאונות רכוש או גוף. הגורמים מחולקים לתאונות מגורם אנושי (חוסר ידיעה, חוסר ניסיון, שגגה, רשלנות, וכו`) כל התאונות הן פועל יוצא של התנהלות המפעיל.

תאונות של משאית מנוף

הגורמים האחרים לתאונה יכולים להיות כשלים טכניים במנוף עצמו כתוצאה משימוש לא נכון, עומס יתר, תחזוקה לקויה ועוד.

בכל מקרה אלה וגם אלה תאונות שמתרחשות תוך כדי העבודה. במקרים רבים נחשבות תאונות אלה כתאונות עבודה.

גם תאונות שמקורן בשימוש שגוי, רשלני, בלתי זהיר, או כל סיבה אחרת הקשורה בעבודה עם מנוף המשאית נשמעות על פניו כתאונות עבודה.

יש לזכור כי מנוף אשר מורכב על משאית המנוף מיועד לבצע עבודות מנוף שונות. חלק של עבודות מנוף מסתכם בהנפה, העמסה על המשאית. העברה ליעד ופריקה של משאית מנוף. לעיתים על הקרקע ולעיתים בגובה רב. בהתאם לדרישת הלקוח.

במקרים אחרים משאית המנוף משמשת גם לצורכי עבודות התקנה בגובה או עבודות גובה אחרות. בהם נעשה שימוש במנוף סל או ונטוזה להרמת זכוכית, או הנפה לביצוע ההתקנה עצמה. (לעיתים משתמשים אפילו בשתי משאיות מנוף). אולם תמיד זאת תאונת עבודה.

דוגמאות "לתאונת עבודה" עם משאית מנוף

במרץ 2017 משאית מנוף ששלחה את זרוע המנוף הצידה מעל בניין בחיפה קרסה לתוך גג הבניין והמשאית כמעט התהפכה על צידה ונתקעב בגדר הבטון של המבנה.

תאונה שהתרחשה ב-יוני 2017 בחיפה בשל עומס יתר על משאית מנוף ענק. חישוב לקוי של טווחי הנפה ביחס לעומס משאית מנוף הביא לכך שזרוע המנוף שפנתה לאחורי המנוף, משכה את המשאית כולה והניפה את תא הנהג של המשאית עצמה כמעט לניצב. המנוף קרס והגיע לקרקע. תאונה זאת הסתיימה ללא נפגעים בגוף.

בחודש יוני 2019 זרוע של משאית מנוף שאיבדה יציבות והתהפכה. הזרועה פגע בפועל בניין והוא נפצע אנושות. גם מקרה זה נובע מאובדן שליטה כתוצאה מחישוב לקוי של עומסים או הצבה לא ראויה של המשאית מנוף.

בחודש פברואר 2020 התנגשה נהגת רכב פרטי, במשאית מנוף חונה, שלא סומנה כהלכה. הנהגת נפצעה קשה.

כל התאונות שהתרחשו קרו בזמן העבודה עם המנוף. האם אלו תאונות עבודה? על פני נראה שהתשובה היא כן.
לא בטוח כי קיימת אחידות בהתייחסות אל התאונות וחלקן אכן יכולות להיחשב לתאונות עבודה אולם קיימת פסיקה סותרת גישה זאת.

תאונות של משאית מנוף

גורמי תאונת דרכים של משאית מנוף

כפי שצויין סוג תאונות אחד של משאית מנוף הוא תאונות דרכים בעת נסיעה. כאשר משאית מנוף נעה על כביש או דרך ואינה עושה שימוש במנוף המותקן עליה. למעשה תאונה כזאת היא ככל תאונת דרכים אחרת.

גם כאשר משאית המנוף עושה דרכה בתוך אתר בנייה או מנסה לעבור ברחוב צר. חוקי התעבורה חלים עליה כמו על כל משאית אחרת.

כאשר משאית מנוף מעורבת בתאונה במצבים אלה ללא קשר לגודל משאית מנוף ולאופי התאונה. כל נזקי התאונה יוגדרו נזקים של תאונת דרכים.

הגורמים לתאונת דרכים של משאית מנוף זהים לאלה של כל רכב כבד אחר או רכב בגודל זהה. התאונה יכולה לנבוע מטעות אנוש של הנהג, או כשל מכני תחזוקתי של המשאית עצמה.

מפעיל משאית מנוף, הנהג מחויב ברישוי כמו כל נהג אחר בהתאם לגודל המשאית ובנוסף הכשרה ורישוי להפעלת מנוף.

תחזוקה ורישוי משאית מנוף זהה לדרישות התחזוקה של כל משאית בנוסף לעמידה בדרישות התקינה, הטיפול והרישוי של המנוף עצמו.

תאונת דרכים שנגרמה על ידי משאית מנוף כתוצאה מטיפול לא נכון במנוף על ידי הנהג, עלולה להיות קטלנית. הדוגמא הטובה לאסון כזה, הוא אסון גשר הולכי הרגל לאוניברסיטת בר אילן. מנוף המשאית פגע והעיף את קורת הגשר ממקומה והיא נחתה על המשאית עצמה וגרמה למותו של הנהג.

אמנם המנוף הוא אשר פגע בגשר אך זאת היא תאונת דרכים לכל דבר ועניין וכך טופלה. כמובן של שהנהג בהיותו עובד זוכה לזכויות אישיות כנפגע תאונת עבודה. אך התאונה עצמה היא תאונת דרכים.

המצב יהיה דומה גם אם משאית מנוף פוגעת בשגגה ברכב חונה או בהולך רגל חס וחלילה.

תאונה בעת עבודה של משאית מנוף גם היא תאונת דרכים

פסיקה משפטית שנתן בית המשפט העליון ב-2018 בתביעה כנגד חברת ביטוח שביטחה משאית מנוף. בהתייחס לתאונה שאירעה ב-2004. הפסיקה קבעה והצביע על כך כי בכל מצב ובכל עת משאית מנוף היא כל רכב ממונע לכל דבר ועניין.

לכן כל תאונה, פגיעת גוף או פגיעת רכוש תחשב תאונת דרכים לצורכי תביעות פיצויים.

במקרה הנדון איבדו את חייהם פועלים שנפגעו ממשאית מנוף אשר קרסה באתר בנייה.

המסקנה היא שכל פגיעה שבה מעורבת משאית מנותץ תחשב תאונת דרכים.

בשנים האחרונות משתכללות משאיות מנוף, המנופים השונים שעליהם ולכן נדרשת הכשרה, הסמכה וניסיון 

מתאים להפעלת מנוף למשאית. גם בהכשרה ראשונית אך גם התעדכנות קופתית לשמירה על ידע עכשווי.

התאונות ממשיכות להתרחש אך הלאור תשומת הלב שהן זוכות לו מתפתחת מודעות רחבה באשר לצורך בהקפדה על תהליכי הכשרה ורישוי למפעילי משאיות מנוף.

חזור למאמרים

אההה... עובדים על זה
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -