menu

מזוזה - מסע אל מחוץ למשמעות.

מזוזה כבר מזמן איננה רק חפץ פולחן דתי. היא גם קישוט, יצירת אומנות, פריט לאספנים או השקעה כספית.

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 2020-03-04 00:00:00


מזוזה כקישוט וכאומנות.

מזוזה היא קודם כל חפץ פולחן דתי – מצווה שעל כל יהודי מאמין לקיים בהתאם להלכה. גם יהודים שאינם מקפידים על ההלכה האורתודוקסית נוהגים לקבוע מזוזה מתוך ראייתה כסמל תרבותי או כקמע. אך מזוזה יכולה להיות גם דברים אחרים; למלא פונקציות רחוקות יותר ויותר מהתפקיד המסורתי שיש לה בדת ובתרבות. מזוזה יכולה לתפוס מקום שאינו קשור למהות המקובלת שלה אם כי גם מקום זה מתאפשר הודות לערך הדתי והתרבותי שיש לה. אם ברצוננו להתקדם שלב אחרי שלב כדי לראות עד לאן יכול להגיע תפקידה ותפקודה המשתנה של מזוזה כחפץ, עלינו להתחיל במקום שבו מזוזה מפסיקה להיות רק סמל – דתי או תרבותי – ושבו היא מקבלת משמעות נוספת. המקום הזה  הוא הרגע שבו מזוזה נבחנת בקריטריונים אסטטיים. בחירת מזוזה נעשית על-ידי אנשים רבים מתוך רצון שהיא תהיה נאה, מתאימה לטעם האסטטי של בני הבית. לעיתים מצפים למצוא מזוזה שתבטא טוב יותר את המעמד החברתי או הטעם התרבותי של הקונה. כאשר מזוזה נבחנת לא רק לפי המהות שלה אלא גם לפי הצורה החיצונית שלה היא נכנסת אל עולם חדש של משמעויות שמתחיל להרחיק אותה מנקודת המוצא הדתית והסמלית שבה נעוצים השורשים שלה. מזוזה כקישוט מאפשרת את הופעתו של אובייקט חדש: מזוזה כיצירת אומנות. הבסיס הדתי והסמלי הופך למעשה לטפל לעניין האמיתי שיש לאומן כשהוא ניגש ליצור מזוזה. המטרה שלו היא לברוא יצירת אומנות והרעיון של מזוזה כחפץ דתי וסימבולי הוא רק בסיס לעבודתו, אולי כמו הבד לצייר וגוש הסלע לפסל.

אספנים ומשקיעים.

מזוזה כיצירת אומנות כבר נמצאת הרחק ממקומה הראשוני כחפץ פולחן וכסמל. כעת היא חופשית וניתן להטיל עליה תפקידים חדשים ולהשתמש בה לצרכים נוספים. מזוזה כיצירת אומנות היא חפץ שניתן לאסוף אותו – כך הופכת מזוזה שהייתה יצירת אומנות לפריט לאספנים. מזוזה כיצירת אומנות או מזוזה כפריט לאספנים אינה אותה מזוזה. ליצירת אומנות יש מהות בפני עצמה ומשמעות עצמאית; מהותו של פריט לאספנים היא להיות חלק מאוסף והמשמעות שלו תמיד קשורה לחפצים אחרים. מזוזה כיצירת אמנות היא בעלת חיים משל עצמה, היא עדיין סובייקט. כאשר מזוזה הופכת לפריט לאספנים היא הופכת לאובייקט. הדבר מאפשר את המעבר לשלב הבא: מזוזה כהשקעה כספית. כאן אין מדובר עוד בחפץ שיש לו משמעות כיוון שכול המשמעויות שלו פינו את מקומן למהות אחת: ערכו הכספי של החפץ. פריטי אספנים נדירים הופכים להשקעה כספית – מזוזה ששווה לקנות אותה במחיר יקר כיוון שיש סיכוי טוב למכור אותה בעתיד במחיר גבוה עוד יותר ולעשות רווח יפה. מזוזה כפריט לאספנים עדיין שומרת על איזו מהות חמקמקה של ייחודיות, של עניין אישי שיש לבעל האוסף בה. מזוזה כהשקעה היא חפץ חסר משמעות שלבעליה אין יותר קשר אישי אליו. עבור המשקיע כל הבדל בין מזוזה זו ומזוזה אחרת הוא חסר חשיבות אלא אם כן יש לו השפעה על הערך שלה.

כך מחפץ בעל משמעות – דתית או תרבותית – המזוזה הופכת לחפץ חסר משמעות. היא מסירה מעליה את המטען הסמלי, מוותרת על ערכה האסתטי ומסתפקת בערך כספי המשויך לאובייקט חסר משמעות.

 

חזור למאמרים

שירות בניית קישורים

פרסום בניית מיניסייט
אולי יעניין אותך משהו מהרשימה:

מאמרים נוספים בקטגוריה חנויות

כל מה שצריך כדי לעצב את החדר של הבייבי החדש

אם אתם מתעתדים להיות הורים בפעם הראשונה, האושר וההתרגשות ודאי מציפים אתכם בכל יום ששעון החול מתקצר י...

ריהוט גן

כמו הפרגולה והדק, גם ריהוט גן מעץ הוא תוספת שיש בה גם התאמה וגם השלמה לטבע, לגינה. לרהיטים הבנויים מ...

בורח לי פיפי במכנסיים

ריבוי מקרים של פיפי במכנסיים הוא סימן שכדאי להתחיל להשתמש במוצרי ספיגה מתאימים

כיצד לבחור מתנה לחינה לכלה

מה לקנות מתנות לחינה לחתן ולכלה, ומתנות לחינה לאורחים בעידן הדיגיטלי ורכישות אונליין

צמחי תיבול וצמחי מסלעה לגינה

בניית מסלעה לגינה ובחירת צמחי מסלעה מתאימים לאקלים הישראלי

מתנות לחתונה

אתר בואי כלה - Wedding-Gift הוא המקום שבו תמצאו מתנה לחתונה של יקיריכם או שלכם. כל המתנות לחתונה באת...

נעלי ספורט בהתאמה אישית לריצה והליכה.

נעלי ספורט אורטופדיות אטרקס (Aetrex).מדרסים בשיטת המחשב. בדיקה ממוחשבת מתקדמת.
מאמרים אחרונים more
כרטיסי עסק חדשים more
עודכנו לאחרונה more
המלצות אחרונות more
עסקים מפרסמים מודעות דרושים בפרוסייטס more
קטגוריות פופולאריות more
עוד בפרוסייטס more