menu תפריט קטגוריות

איזון הורמונלי - דעה אישית.

האם יציבות המערכת הורמונלית מספקת כושר התמודדות עדיף

לחץ לפרטי כותב המאמר

מתאריך 11/08/2020


לחלופין - האם חוסר איזון הורמונלי מעקר, משבש את יכולת ההתמודדות עם משברים.

הכותב אינו רופא ואינו מטפל ואין להקיש מהכתוב המלצה כלשהי.

איזון הורמונלי מצביע על כך כי המערכת ההורמונלית, שלה תפקיד רב משמעות ביכולתו של האדם (וכל חי) להתקיים בסביבתו גם כאשר תנאי הסביבה משתנים באופן מתמיד.

איזון הורמונלי במשבר הקורונה

שינויי טמפרטורה חיצוניים אולי מייצגים באופן הפשטני ביותר. את תפקידה של המערכת ההורמונלית, בהפעלה של מנגנוני בקרה ותגובה. מנגנונים ומערכות פיזיולוגיות אשר אמורות לשמר חום פנימי (חום גוף) אחיד. גם כאשר בסביבה בה אנו שוהים הטמפרטורות משתנות ללא הרף.

כאשר אנו "בריאים" ללא סימפטומים או פתולוגיות נראות לעין בחיי היומיום הרגילים שלנו, ההנחה הרווחת היא שאנו חווים איזון הורמונלי תקין. ידוע גם כי במצבי משבר, טראומות, שינויים קיצוניים עלולים לגרום לחוסר איזון הורמונלי.

התמודדות עם מצבי קיצון משבריים מכל סוג, מערערת את האיזון הפנימי. על מנת לאפשר לנו להמשיך ולתפקד נדרשת המערכת ההורמונלית לפעולה אינטנסיבית על מנת להחזיר את כלל המערכות לתפקוד תקין.

לדוגמא: לאחר חוויה של אירוע טראומטי בלתי צפוי (תאונה, אובדן, פרידה מיקיר, גירושין ואפילו הפסד לא צפוי של קבוצת הכדורגל אותה אנו אוהדים וכו`). גם לנוכח מצבי אי וודאות קיצוניים מעוררי חרדה (אובדן מקום עבודה, איום קיומי בטחוני, איום כלכלי כללי וכו`).

האיזון ההורמונלי עומד במבחן במצבים אלה בין תפקידיו לפעול ולהסדיר את מחזור השינה, להסדיר את מערכת העיכול, לווסת את חילוף החומרים וחום הגוף. לאזן את המערכת הרגשית ולמנוע שיבושים הן במערכת העצבים הפריפריאלית והן במערכת העצבים המרכזית המוח.

כל אלה נדרשים על מנת לאפשר לאדם לחזור לתפקד בחיי היומיום.

חוסר איזון הורמונלי

איזון הורמונלי, בלוטת התריס המערכת החיסונית והחוסן הפנימי

בלוטת התריס היא בעלת תפקיד משמעותי בשמירה על האיזון ההורמונלי, בהיותה גורם אינטגרטיבי, מגשר, מקשר ומווסת שלו השפעה ההדדית עם המערכות כולן.

בלוטת התריס היא מרכז בעל השפעה על מערכת העברת המסרים בין מנגנוני ההיזון החוזר, הבקרה והתגובה של כל המערכות. ניתן גם ללא הוכחות מדעיות (שאכן קיימות) להניח שכאשר האדם מצוי במצבי קיצון, משברים מתמשכים או מצבי טראומה חד פעמיים. מערכת ההורמונים יכולה להיכנס לסחרור שמתבטא בחוסר איזון הורמונלי.

כיום ידוע כי הבדיקות המקובלות, לבדיקה ראשונית של תפקוד המערכת ההורמונלית לא תמיד מצליחות לאתר שיבושים בתפקודי המערכת.

הבדיקות הנפוצות ביותר של בלוטת התריס הם בדיקות דם TSH ו-T3 וT4. כיום כבר יודעי כי בדיקות דם אלה אינן מדויקות דיין. ובמקרים רבים כאשר הבדיקות מראות רמה תקינה. קיים חוסר איזון הורמונלי שבדיקות אלה אינן מצביעות עליו. כיום מקובל לעשות מיפוי הורמונלי באמצעות בדיקות רוק שמאפשרות לאתר חוסר איזון הורמונלי באופן אמין יותר.

כיום אנו יודעים כי בין תופעות, מחלות ותסמונות אוטואימוניות רבות לבין חוסר איזון הורמונלי קיים מתאם מובהק. רבות המחלות האוטואימוניות שמשוייכות לשיבושים מערכתיים, שמקורם בחוסר תפקוד תקין של המערכת ההורמונלית.

מכאן ניתן להניח כי לחוסר איזון הורמונלי השפעה על החוסן הפנימי, יכולת העמידה של כל אחד מול סביבה חיצונית מאתגרת גם בחיי היומיום אך על אחת כמה וכמה בעיתות משבר

חוסר איזון הורמונלי במשבר הקורונה

לאבד את האיזון כתוצאה מהתמודדות עם המשבר הכלכלי, חברתי.

ישראל מצוייה באחד המשברים הגדולים בתולדותיה. לאחר חוסר ודאות פוליטי מתמשך (שלוש מערכות בחירות) הגיע מגפה ששיתקה את המערכת הכלכלית (הסגר ואבטלה גואה) תהליכים אלה הכניסו את מרבית האזרחים לסחרחרה של חוסר ודאות.

כמו במצבי טראומתיים רבים התגובה ההגנתית הראשונה של מרביתנו מאפשרת להמשיך ולתפקד לתקופת מה. התמשכות המצב ואף החמרתו במקרים רבים כתוצאה מהידרדרות כלכלית, או ניתוק חברתי. מעמיד את המערכות אשר אמורות לאזן את התפקודים שלנו בפני אתגרים משמעותיים.

סביר להניח כי לאורך זמן התופעה של ערעור החוסן הפנימי והיחלשות המערכת החיסונית ילך ויגבר. נקודות השבירה, הגילויים של סימפטומים תחלואתיים ושיבושים תפקודיים יהיו שונים מאדם לאדם.

ללא ספק משבר מאין זה, משאיר אחריו שובל של שיבושים תפקודיים והפרעות בחיי השגרה, של החברה כולה וגם של האדם היחיד. מצב זה יכול להוציא כל מערכת חיים מאיזון.

כאשר האדם הבודד על אף כי בחיי השגרה הקודמים שלו, לא חווה הפרעות פתולוגיות כל שהן מצוי בחוסר איזון הורמונלי שאינו מאובחן. הוא למעשה חשוף ומועד להתמודדות מורכבת הרבה יותר מאדם שאצלו מערכת ההורמונים מאוזנת ויציבה.

הכותב אינו רופא ואינו מטפל ואין להקיש מהכתוב המלצה כלשהי.

חזור למאמרים

אההה... עובדים על זה
קישורים מומלצים
פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

פרסום עסקים חינם

כרטיסי עסק חדשים

דבר העורך:

פרוסייטס שמה לעצמה מטרה להקים ברשת האינטרנט פורטל עסקים המספק כרטיסי עסק חינם ומקדמם ברשת האינטרנט ברמה גבוה, כך שאנשים ימצאו את כרטיסי העסק בחיפוש במנועי חיפוש, על מנת שכרטיסי העסק ייקודמו ברשת האינטרנט פרוסייטס משתמשת ביידע הרחב שקיים ברשותה ומכוונת בעיקר לקידום במנוע החיפוש גוגל שמהווה למעלה מ 95% החיפושים בישראל, בפתיחת כרטיס עסק אתה הלקוח מתבקש למלא את כל הפרטים והאפשרויות הקיימות בכרטיס העסק, ולעדכן את כרטיס העסק כל כמה ימים ( או שבועות) , בעזרת הידע שלנו בקידום ועדכון הכרטיס באופן שוטף הן באופציות הקיימות והן באופציות שמתעדכנות מפעם לפעם כרטיס העסק ישגשג, ובעזרתו גם העסק שלך, ביחד נדאג שאתה תרוויח. כרטיס העסק בפרוסייטס הינו כרטיס עסק דינמי וחינמי , כרטיס העסק קל לפתיחה , התחל בפתיחת כרטיס עסק על ידי לחיצה על הכפתור " כרטיס עסק חינם " בראש הדף, בשלב הראשון תתבקש למלא פרטים כללים אודות העסק לאחר שלב זה יהיה בידך שם משתמש וסיסמה לעדכון כרטיס העסק, כאשר תיכנס לעדכן את כרטיס העסק תבחין כי ישנם אפשרויות נוספות כגון: הוספת תמונות וידאו, מוצרים ושירותים וכו', כל קושי או שאלה שמתעוררת בזמן פתיחת כרטיס העסק פרוסייטס מזמינה אותך ליצור קשר עם הנהלת האתר ואלה ישמחו להעניק לך את מלוא תשומת הלב, פרוסייטס מאחלת ללקוחותיה עסקים פוריים.

למה לי לפתוח כרטיסי עסק ? ולמה בפורטל העסקים פרוסייטס

בפרוסייטס הבחינו כי לעסקים רבים יש קושיי באחזקת אתר וקושיי רב יותר לקדמו ברשת האינטרנט על כן פרוסייטס הקיימה אינדקס עסקים אשר בתכליתו הוקם לקדם עסקים, על מנת שלך יהיה קל פרוסייטס תשלח לך מייל אחת לכמה שבועות אשר תתבקש לבצע עדכון או הוספת אינפורמציה כזאת או אחרת, ברשת האינטרנט קיימת סטיגמה לאתרים שמספקים שרות פתיחת כרטיס עסק חינם, "פתח ושכח" פרוסייטס מבקשת באופן מפורש מהלקוחות לדאוג לעדכן את כרטיס העסק אחת לכמה ימים ( או שבועות ספורים ) על מנת שהקידום בכרטיס העסק יהיה מקסימאלי, כמו כן פרוסייטס תשמח לעזור בהקמת כרטיס העסק אם בכתיבת החומר ואם בהכנסת תמונות, ואף בבחירת מילות מפתח/תיאור העסק, אנו מלאי תקווה כי הצלחנו להעביר את מטרת האתר בצורה טובה, והבחנת שלא מדובר בעוד כרטיס עסק.

*פורטל עסקים/אינדקס עסקים פרוסייטס ראשית למחוק כרטיסי עסק על פי דעתה ורצונה בלבד וללא כל התחשבות בשום גורם בכל זמן ובכל עת.
תודה פורטל עסקים פרוסייטס.
קידום עסקים בפורטל העסקים על ידי כרטיס עסק

Copyright © 2007-2019 prosites.co.il . All rights reserved.
  -  
  -